,

8. kolejka Tauron Basket Ligi za nami. Zapraszamy do zapoznania się ze statystycznym podsumowaniem tej części gier.

,

MVP 8. kolejki: Gani Lawal (Zastal Zielona Góra)

Siedem kolejek trzeba było czekać na wyrównanie wyczynu J.J. Montgomery'ego z pierwszej kolejki Tauron Basket Ligi. Gani Lawal w meczu przeciwko ŁKS Łódź od samego początku grał wyśmienicie. Niemal z każdą minutą powiększał swoje zdobycze w rubryce punktów i zbiórek, których w całym spotkaniu uzbierał odpowiednio 27 i 18. Ten drugi wynik to rekord tego sezonu w naszej lidze. Końcówka meczu z ŁKS należała jednak do jego vis-a-vis Kirka Archibeque'a, który pomógł zwyciężyć swojej drużynie ten wielki, emocjonujący mecz w Zielonej Górze. Niemniej jednak aż 45 punktów w klasyfikacji evaluation Lawala budzi podziw, ponieważ jest to, razem z Montgomerym najlepszy wynik w TBL. Już w weekend Amerykanin znów zmierzy się z czołowym środkowym ligi - Corsley'em Edwardsem z Anwilu.

Zespół 8. kolejki: ŁKS Łódź

ŁKS wygrał w pierwszej kolejce z Anwilem Włocławek, jednak w następnych seriach gier musiał uznawać wyższość rywali. Łodzianie przegrywali z rywalami z góry, ale i z dołu tabeli, stąd wielkim zaskoczeniem okazało się ich zwycięstwo z Zastalem Zielona Góra. Beniaminek Tauron Basket Ligi niemal wyrwał rywalowi tą wygraną. Potrzebował do niej dogrywki i stalowych nerwów Bartłomieja Szczepaniaka, który trafił rzut na zwycięstwo. Dwa punkty zdobyte w Zielonej Górze wiele w sytuacji ŁKS nie zmieniają, ale pozwalają nieco zmienić nastroje w drużynie z Łodzi, która powoli przyzwyczajała się już niemal do porażek.

Polski zawodnik 8. kolejki: Damian Kulig (PGE Basket) i Paweł Leończyk (Energa Czarni)

Polscy skrzydłowi rozgrywają bardzo dobry sezon. O ile Leończyk potwierdza swoje wysokie umiejętności, którymi imponował już w poprzednich rozgrywkach, o tyle dla Kuliga ten sezon jest wyjątkowy. Przeciwko silnemu Treflowi Sopot zdobył aż 21 punktów, trafiając osiem z 14 rzutów za dwa. Miał też cztery zbiórki, dwie asysty, przechwyt i blok. Leończyk z kolei był bezbłędny w spotkaniu z Kotwicą Kołobrzeg. Trafił wszystkie sześć rzutów z gry, miał siedem zbiórek i asystę. Obaj uzbierali 19 punktów w klasyfikacji evaluation, co było najlepszym wynikiem spośród wszystkich Polaków w 8. kolejce Tauron Basket Ligi.

Plusy 8. kolejki:

- PGE Turów Zgorzelec - zgorzelczanie nadal nie mogą znaleźć swojego pogromcy. Rozegrali już siedem spotkań w TBL i w dalszym ciągu pewnie wygrywają swoje spotkania.

- Anwil Włocławek - szóstą wygraną z rzędu i kolejne przekonujące zwycięstwo Anwilu umocniło ten zespół na drugiej pozycji w tabeli TBL.

Minusy 8. kolejki:

- Zastal Zielona Góra - Zastal był wielkim faworytem meczu na własnym parkiecie z ŁKS. Nie sprostał jednak najsłabszemu zespołowi w lidze i przegrał po dogrywce jednym punktem.

- AZS Politechnika Warszawska - ekipa ze stolicy walczyła z niepokonanym PGE Turowem, ale na tym poziomie rozgrywek nikomu nie powinna zdarzyć się kwarta przegrana aż 11:34.