Statystyczne po ćwierćfinale play-off

,

Ćwierćfinał play-off Tauron Basket Ligi za nami. Zapraszamy do zapoznania się ze statystycznym podsumowaniem gier w tym etapie rozgrywek.

MVP: Stanley Burrell (Energa Czarni Słupsk)

Do świetnego dorobku Stanley’a Burrella z Energi Czarnych Słupsk brakuje tylko awansu jego drużyny do półfinału. Amerykański rozgrywający brązowego medalisty z poprzedniego sezonu był w wielkiej formie w zakończonych ćwierćfinałach, choć nie obyło się bez wpadek, jak np. spudłowany rzut na zwycięstwo w ostatniej akcji pierwszego spotkania serii z Zastalem Zielona Góra. Statystycznie w rozegranych pięciu meczach Burrell wypadł jednak rewelacyjnie i przyćmił swoją grą lidera Zastalu Waltera Hodge’a. Rozgrywający Energi Czarnych rzucał średnio 21,4 punktów, trafiając blisko 70 procent rzutów za dwa. Miał też najwyższą średnią asyst w ćwierćfinałach - 6,8, a całość jego dokonań w klasyfikacji evaluation wynosiła średnio 25,2 punktów.

Najlepszy zespół: PGE Turów Zgorzelec

Ćwierćfinały play-off były najbardziej wyrównane od lat, ale tylko jednemu zespołowi, który rozpoczynał serię na parkiecie rywala udało się awansować do półfinału. To PGE Turów Zgorzelec, który w świetnym stylu pokonał Anwil Włocławek. Koszykarze trenera Jacka Winnickiego słabo zaczęli, bo pierwszą kwartę pierwszego meczu przegrali 9:23, ale później - nie tylko w następnych kwartach, ale i do końca serii - to oni dominowali. Zgorzelczanie dwa razy zdemolowali rywala różnicą ponad 20 punktów, a w ostatnim spotkaniu przetrzymali nawet szaleńczy napór Anwilu i jego świetną skuteczność w rzutach z dystansu. PGE Turów wygrał całą serię 3:1 i nadal walczy o swoje pierwsze mistrzostwo Polski w historii klubu.

Najlepszy polski zawodnik: Łukasz Koszarek (Trefl Sopot)

Łukasz Koszarek w ćwierćfinałowej serii ze Śląskiem Wrocław nie imponował wystrzałową formą, ale za to grał bardzo równo. Jego zespół potrzebował do awansu aż pięciu meczów, ale w każdym z nich Koszarek dawał od siebie dużo dobrego drużynie. Zdobywał średnio ponad 14 punktów i miał ponad sześć asyst. Dodatkowo rozgrywający sopockiego klubu rzucał z bardzo dobrą skutecznością. Całość jego dokonań zamknęła się średnio równo w 20 punktach w klasyfikacji evaluation, co jest drugim - po Stanley’u Burrellu - wynikiem w ćwierćfinałach.

Plusy:

- Zastal Zielona Góra - zielonogórzanie wygrali wielką wojnę z Energą Czarnymi. W pięciu meczach aż cztery kończyły się dogrywką lub różnicą maksymalnie dwóch punktów.

- Trefl Sopot - z problemami, ale sopocianie ostateczne awansowali do półfinału. W ostatnim meczu serii ze Śląskiem Wrocław nie pozostawili złudzeń kto jest lepszy.

Minusy:

- Anwil Włocławek - włocławianie okazali się jedynym zespołem z czołowej czwórki, który nie obronił przewagi własnego parkietu, a w ćwierćfinale wygrał zaledwie jeden mecz. Dodatkowo Anwil po raz drugi z rzędu nie awansował do półfinału.

- Energa Czarni Słupsk - słupszczanie ogromnie walczyli z Zastalem, ale równie dobrze w tej chwili mogli przygotowywać się do półfinału. Nie wykorzystali jednak kilku dogodnych okazji.