Intermarché BC: Kotwica wygrywa derby

,

Kotwica Kołobrzeg pokonała w derbach Pomorza Środkowego AZS Koszalin 82:72. Najlepszym strzelcem spotkania był Grzegorz Arabas, który rzucił 24 punkty. We wtorkowych meczach Jezioro wygrało z Polpharmą 63:63, a Energa Czarni zwyciężyli z Rosą 92:76.

,

Zobacz też: Intermarché Basket Cup w sezonie 2012/2013 | Rozlosowano pary Intermarché Basket Cup | Intermarché BC: Udana inauguracja na Bemowie | Schemat rozgrywek Pucharu Polski 2012/2013

Środa

Kotwica Kołobrzeg – AZS Koszalin 82:72

Gospodarze świetnie rozpoczęli spotkanie. W ich składzie zabrakło co prawda Demetriusa Browna, ale grał Maurice Bolden. W pierwszej kwarcie bardzo dobrze prezentował się Grzegorz Arabas, który tylko w tej części gry rzucił aż 13 punktów. Po jednej z jego akcji Kotwica wygrywała 20:9, a później było jeszcze lepiej. Dzięki trzem rzutom wolnym tego zawodnika zespół trenera Tomasza Mrożka prowadził 29:13. Druga kwarta była już bardziej wyrównana, ale to gospodarze ciągle wygrywali – po rzucie Boldena było nawet 40:20. W ekipie AZS wyróżniał się Jeff Robinson, który w pierwszej połowie zdobył 12 punktów. Koszalinianie odrabiali straty w drugiej połowie meczu. Trzecią kwartę rozpoczęli od serii 8:0 i potrafili zbliżyć się do rywali na około 10 punktów. Kotwica kontrolowała jednak przebieg spotkania. Co prawda w ostatniej części gry po rzucie z dystansu Artura Mielczarka AZS przegrywał tylko sześcioma punktami, ale gospodarze szybko opanowali sytuację i znowu bezpiecznie prowadzili. Kołobrzeżanie mieli przewagę w zbiórkach oraz punktach drugiej szansy, a także zdobyli aż o osiem punktów więcej od rywali z linii rzutów wolnych.

Najlepszym zawodnikiem Kotwicy był Grzegorz Arabas, który rzucił 24 punkty. 15 punktów i 12 zbiórek dołożył Maurice Bolden. Jeff Robinson zdobył dla AZS 16 punktów.

Wideo z meczu | Galeria zdjęć

Wtorek

Energa Czarni Słupsk – Rosa Radom 92:76

Rosa w pierwszej kwarcie zaskoczyła gospodarzy rzutami za trzy punkty. Po dwóch takich akcjach było 6:0 dla radomian. Energa Czarni szybko się otrząsnęli i po jednej z akcji Yemi Gadri-Nicholsona pod koszem słupszczanie wygrywali już 20:15. Zawodnicy trenera Mariusza Karola dogonili rywali już na początku drugiej kwarty – do remisu rzutem za trzy doprowadził Slaven Cupković. Mecz ponownie się wyrównał, chociaż na prowadzeniu dłużej utrzymywał się zespół gospodarzy. Wyjątek stanowiła sytuacja z trzeciej kwarty, kiedy po trafieniu Jakuba Zalewskiego Rosa wygrywała 42:40. Enerdze Czarnym udało się odskoczyć przeciwnikom dopiero w ostatniej części meczu. Od wyniku 59:57 gospodarze zaliczyli serię 19:3 i to dzięki temu mogli cieszyć się z końcowego zwycięstwa. W tym czasie świetnie radził sobie przede wszystkim Marcin Dutkiewicz, ale punkty rzucał także Robert Tomaszek. Słupszczanie przeważali przede wszystkim w punktach zdobywanych spod kosza (aż 46:18 w tym elemencie) oraz w asystach, pokazując bardziej zespołową koszykówkę. W zespole z Radomia nie zagrali Nikola Vasojević oraz JJ Montgomery.

Najlepszym strzelcem Energi Czarnych był Marcin Dutkiewicz, który rzucił 22 punkty. 20 punktów dla Rosy zdobył Paweł Bogdanowicz.

Jezioro Tarnobrzeg – Polpharma Starogard Gdański 63:62

Starogardzianie zaliczyli świetny początek – po trójce Łukasza Majewskiego goście wygrywali 12:3, a o przerwę musiał prosić trener Dariusz Szczubiał. Jezioro miało ogromne problemy ze zdobywaniem punktów – w pierwszej kwarcie rzucili ich zaledwie dziewięć. Po pięciu punktach Urosa Mirkovicia i trójce Bartosza Sarzało na początku drugiej części meczu Polpharma prowadziła nawet 30:11. Tarnobrzeżanie odrobili trochę strat dzięki punktom Daniela Walla, ale nie wystarczyło to do zagrożenia pozycji gości w tym meczu. Sytuacja zmieniła się w czwartej kwarcie. Na siedem minut przed końcem meczu po rzucie z dystansu Jakuba Dłoniaka Jezioro przegrywało zaledwie czterema punktami. Po kolejnych dwóch minutach tarnobrzeżanie objęli prowadzenie po trafieniu Christophera Longa. Polpharma wygrywała jeszcze 62:59 po rzucie wolnym Urosa Mirkovicia, ale końcówka należała do gospodarzy. Bohaterem został Jakub Dłoniak, który trafił kluczowe rzuty wolne oraz trafił na 63:62. Wynik meczu mógł zmienić jeszcze Jawan Carter, ale nie trafił za trzy w ostatniej sekundzie. Gospodarze niespodziewanie byli lepsi w punktach drugiej szansy oraz tych zdobytych spod kosza – zaliczyli aż 14 zbiórek w ataku.

Najlepszym strzelcem Jeziora był Jakub Dłoniak, który rzucił 19 punktów. Po 14 punktów dla Polpharmy zdobyli Ben McCauley oraz Aleksander Lichodzijewski.

Wideo z meczu

W rozgrywkach fazy wstępnej bierze udział osiem drużyn Tauron Basket Ligi, które nie grają w europejskich pucharach oraz Zjednoczonej Lidze VTB. Zarówno I, jak i II runda rozgrywane są systemem mecz i rewanż, po których przegrywający odpada z turnieju. W dwumeczu liczy się suma zdobytych punktów - w przypadku remisu w pierwszym spotkaniu nie będzie rozgrywana dogrywka.

Rewanżowe mecze I rundy zostaną rozegrane 14 i 17 listopada 2012 r. Spotkania II rundy odbędą się 5 oraz 12 grudnia 2012 r.

Rozstawienie II rundy fazy wstępnej rozgrywek:

Kotwica/AZS – Jezioro/Polpharma
Anwil/Start – Energa Czarni/Rosa

Dwie najlepsze drużyny fazy wstępnej Intermarché Basket Cup awansują do fazy centralnej, w której udział wezmą także ekipy wyłonione w rozgrywkach na szczeblu PZKosz oraz uczestnicy rozgrywek europejskich.

Finałowy turniej z udziałem czterech zespołów zostanie rozegrany w dniach 9-10 lutego 2013 roku. Gospodarz zostanie wyłoniony w grudniu.

Spotkanie Anwilu Włocławek ze Startem Gdynia zostało przełożone na 21 listopada 2012 r.

Oprócz pierwszych spotkań pomiędzy zespołami Tauron Basket Ligi we wtorek rusza też II runda (1/16 finału) rozgrywek Intermarché Basket Cup Pucharu Polski na szczeblu PZKosz.

Pary II rundy na szczeblu PZKosz:

6.11.2012: Trefl II Sopot (II liga) - SMS PZKosz Władysławowo (II liga) 65:63
6.11.2012: HAWAJSKIE KOSZULE BANK SPÓŁDZIELCZY Żory (II liga) - MKS Dąbrowa Górnicza (I liga) 70:87
7.11.2012: HANDLOPEX AZS Politechnika Rzeszowska (II liga) - BUDIMPEX-POLONIA Przemyśl (I liga) 67:75
7.11.2012: BKS TUR Bielsk Podlaski (II liga) - Siedlecki Klub Koszykówki Siedlce (I liga) 62:90
7.11.2012: GKS Tychy (II liga) - PBS BANK EFIR ENERGY MOSiR Krosno (I liga) 86:90
7.11.2012: KSK Noteć Inowrocław (II liga) - Polski Cukier SIDEn Toruń (I liga) 59:70
7.11.2012: AZS Politechnika BIG-PLUS Poznań (I liga) - AZS WSGK POLFARMEX Kutno (I liga) 53:79
7.11.2012: WKK Wrocław (II liga) - WKS Śląsk Wrocław (I liga) 69:97
7.11.2012: KING WILKI MORSKIE Szczecin (II liga) - AZS Radex Szczecin (I liga) 82:60
7.11.2012: KS Pogoń Prudnik (II liga) - GTK FLUOR Gliwice (II liga) 91:81
7.11.2012: TS WISŁA Kraków (II liga) - AZS AGH ALSTOM Kraków (II liga) 43:60
7.11.2012: STAWIŃSKI BASKET Piła (II liga) - KS Spójnia Stargard Szczeciński (I liga) 73:81
7.11.2012: DORAL NYSA Kłodzko (II liga) - WSTK Wschowa Sława (II liga) 82:67
7.11.2012: KS KSIĘŻAK Łowicz (II liga) - MKS Znicz Basket Pruszków (I liga) 88:62
7.11.2012: NOVUM Lublin (II liga) - NETO PTG Sokół Łańcut (I liga) 79:75
7.11.2012: PWiK Piaseczno (II liga) - WIKANA START SA Lublin (I liga) 99:66