,

26. kolejka Tauron Basket Ligi za nami. Zapraszamy do zapoznania się ze statystycznym podsumowaniem tej części gier.

,

MVP 26. kolejki: Kirk Archibeque (Zastal Zielona Góra)

Kirk Archibeque stanął przed ciężkim zadaniem - w arcyważnym meczu z Kotwicą musiał radzić sobie bez swojego partnera z zespołu Pervisa Pasco, który odszedł z Zastalu. Amerykanin wywiązał się z tego zadania wyśmienicie, bowiem przeciwko najlepiej zbierającemu środkowemu ligi zanotował nie tylko najlepszy mecz w barwach Zastalu, ale w ogóle w Tauron Basket Lidze. Zdobył 21 punktów, trafiając dziewięć z 12 rzutów z gry, miał aż 14 zbiórek, trzy przechwyty i blok, co złożyło się na 37 punktów w klasyfikacji evaluation.

Zespół 26. kolejki: Zastal Zielona Góra

Zastal mierzył się we własnej hali z Kotwicą Kołobrzeg i musiał wygrać, aby bez nerwów zameldować się w czołowej szóstce rozgrywek. Ekipa trenera Mihailo Uvalina zdała egzamin celująco, pewnie pokonała rywala znad morza i może cieszyć się z awansu do najlepszej szóstki TBL i pewnego udziału w play-off. Zastal już w pierwszej połowie pokazał, że na wygranej zależy mu wyjątkowo. Pierwszą połowę zielonogórzanie wygrali różnicą 11 punktów, a po przerwie do swojej zaliczki dołożyli jeszcze aż 19, wygrywając całe spotkanie 85:55. Zeszłoroczne marzenia o udziale w play-off w tym roku w Winnym Grodzie już się ziściły.

Polski zawodnik 26. kolejki: Łukasz Koszarek (Trefl Sopot)

Rozgrywający Trefla Sopot ponownie błysnął i to w najważniejszym momencie, zapewniając swojemu zespołowi ważną wygraną. Sopocianie grali w Tarnobrzegu i byli w ogromnych tarapatach. Siarka Jezioro radziła sobie wyśmienicie, prowadziła, ale w czwartej kwarcie to Koszarek był górą. Rozgrywający Trefla świetnie współpracował z Filipem Dylewiczem, ale przede wszystkim sam był bardzo aktywny w ataku. Zdobył w całym meczu 23 punkty, miał dwie zbiórki, pięć asyst, trzy przechwyty, co dało mu 27 punktów w klasyfikacji evaluation. Trefl wygrał i nadal ma dwa zwycięstwa przewagi nad resztą.

Plusy 26. kolejki:

- Energa Czarni Słupsk - w derbowym meczu w Koszalinie Energa Czarni nie poddali się AZS, zwyciężyli, dokładając cenne punkty do swojego dorobku.

- PGE Turów Zgorzelec - wicemistrz Polski nie dał się zaskoczyć, podszedł bardzo zmobilizowany do meczu z PBG Basketem i nadal ma tyle samo punktów co Anwil i Energa Czarni.

Minusy 26. kolejki:

- AZS Koszalin - ostatni derbowy mecz w Hali Gwardii z Energą Czarnymi nie będzie dobrze wspominany w Koszalinie, bowiem gospodarze ulegli rywalowi.

- Siarka Jezioro - tarnobrzeżanie byli blisko drugiego zwycięstwa nad Treflem w tym sezonie. Nie wytrzymali jednak w końcówce, co lider wykorzystał perfekcyjnie.