,

EuroPuchar: Znamy ćwierćfinalistów

W komplecie zameldowali się w ćwierćfinale polscy koszykarze, którzy grają w drużynach występujących w Pucharze Europy.

Maciej Lampe i jego Uniks Kazań już przed piątą kolejką tej fazy rozgrywek miał zapewniony awans do ćwierćfinałów Pucharu Europy. Taki stan rzeczy sprawił, że rosyjski zespół niejako odpuścił sobie te ostatnie mecze, które zresztą przegrał, tak jak ten z minionej serii spotkań przeciwko Cedevicie Zagrzeb. Uniks przegrał głównie przez czwartą kwartę, w której uległ Chorwatom 20:32. To jednak nic nie zmieniło w tabeli grupy I, w której Rosjanie już dwie kolejki temu mieli zapewnione pierwsze miejsce. Cedevita co prawda zrównała się punktami z Uniksem, ale wysoka porażka tego zespołu w pierwszym spotkaniu tych drużyn sprawiła, że to ekipa Macieja Lampe okazała się lepsza. Polski skrzydłowy zdobył 13 punktów, trafiając cztery z sześciu rzutów za dwa. Miał cztery zbiórki, dwie asysty i dwa przechwyty.

Zwycięstwem rundę Last 16 zakończył Łukasz Koszarek i jego Pepsi Caserta. Włoski zespół rywalizował z najsłabszym w grupie K CEZ Nymburk, który szansę awansu stracił już dawno. Mimo wszystko Czesi postawili Pepsi trudne warunki i gospodarze tego spotkania zwycięstwo zapewnili sobie dopiero w ostatniej części meczu, którą wygrali 24:12. Całe spotkanie Pepsi zwyciężyło 88:80, ale wygrana Asefy Estudiantes Madryt z Galatasaray Stambuł sprawiła, że Łukasz Koszarek i jego koledzy musieli zadowolić się tylko drugim miejscem w grupie. Nasz reprezentacyjny rozgrywający zdobył 11 punktów, trafiając dwa z trzech rzutów za dwa i jeden wykonany rzut z dystansu. Koszarek miał także cztery zbiórki i przechwyt.

Zwycięzcą tej kolejki spotkań jest na pewno Budiwielnik Kijów. Ukraińcy nie mieli zapewnionego awansu, a na dodatek ujemny bilans bezpośrednich spotkań z zagrażającym im Arisem Saloniki, który grał z pozostającym bez szans francuskim Le Mans. Budiwielnik miał za przeciwnika liderującego grupie BG Goettingen i zwyciężył na parkiecie rywala! Drużyna trenera Josepa Marii Berrocalo o wygranej przesądziła w trzeciej kwarcie. Rzuciła w niej co prawda tylko 16 punktów, ale straciła zaledwie pięć! BG Goettingen kompletnie nie mógł przedrzeć się przez obronę Budiwielnika, ale znalazł na nią sposób w czwartej kwarcie. Gospodarzom nie wystarczyło jednak czasu na przechylenia szali na swoją korzyść, co w konsekwencji poskutkowało utratą pierwszego miejsca w grupie.

O pierwsza lokatę w grupie L grała drużyna Jakuba Wojciechowskiego - Benetton Treviso. Włosi rywalizowali z Cajasol Sewilla i kompletnie zdominowali to spotkanie, wygrywając ostatecznie 84:68. Ojcem zwycięstwa okazał się Devin Smith, który już w pierwszej połowie miał 17 rzuconych punktów, ale zakończył spotkanie z 20 i Brian Skinner, autor 10 punktów i aż 17 zbiórek. Jakub Wojciechowski przebywał na parkiecie blisko siedem minut, w których zdobył cztery punkty (2/3 za 2). Benetton zapewnił sobie pierwsze miejsce po fazie Last 16 i w następnej rundzie zagra z BG Goettingen.

Komplet wyników 6. kolejki Last 16:

Grupa I: Hemofarm Vrsac - Gran Canaria 75:74, Uniks Kazań - Cedevita Zagrzeb 84:88.

Tabela: Uniks 4-2, Cedevita 4-2, Gran Canaria 2-4, Hemofarm 2-4

Grupa J: Aris Saloniki - Le Mans 73:78, BG Goettingen – Budivelnik 61:63.

Tabela: Budiwielnik 4-2, Goettingen 4-2, BC, Le Mans 2-4, Aris 2-4

Grupa K: Asefa Estudiantes Madryt - Galatasaray Stambuł 71:69, Pepsi Caserta - CEZ Nymburk 88:80.

Tabela: Asefa Estudiantes 5-1, Pepsi 5-1, Galatasaray 2-4, CEZ Nymburk 0-6

Grupa L: Panellinios Ateny - Alba Berlin 86:73, Benetton Treviso - Cajasol Sewilla 84:68.

Tabela: Benetton 5-1, Cajasol 5-1, Panellinios 1-5, Alba 1-5