,

EuroPuchar: Zwycięscy Polacy

Maciej Lampe, Łukasz Koszarek i Jakub Wojciechowski wygrywali swojej mecze w pierwszej kolejce drugiej fazy rozgrywek (Last 16) EuroPucharu.

Już tylko trzech Polaków gra dalej w EuroPucharze. Jednym z nich jest Maciej Lampe, który wraz ze swoim Uniksem Kazań udanie rozpoczął zmagania w kolejnej fazie tych rozgrywek. Rosjanie wyszli z wielkich opresji, bowiem przegrywali z Gran Canarią 47:49 w czwartej kwarcie na własnym parkiecie, ale od tego momentu zdobyli 13 punktów przy zaledwie trzech ze strony gości, szybko odjechali i tym samym zapewnili sobie pierwsza wygraną na tym etapie rozgrywek. Lampe rozegrał przyzwoite zawody. Spędził na boisku blisko 21 minut, zdobywając w tym czasie 12 punktów (5/11 z gry, 2/2 za 1), miał także pięć zbiórek i przechwyt. Wśród przyjezdnych właściwie w pojedynkę opór stawiał Jaycee Carroll. Zdobył 22 punkty, trafiając przy tym aż sześć razy za trzy, jednak to nie wystarczyło, aby zwyciężyć w Kazaniu.

Zwyciężyła także Pepsi Caserta, w barwach której występuje nasz reprezentacyjny rozgrywający Łukasz Koszarek. Rywal Anwilu Włocławek z pierwszej fazy rozgrywek pokonał we własnej hali Galatasaray Stambuł 81:76, a do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. W niej lepsi okazali się włosi, którzy udanie zainaugurowali zmagania w kolejnej rundzie EuroPucharu. Spotkania tego do udanych nie zaliczy Łukasz Koszarek. Były rozgrywający Anwilu, Turowa i Polonii zagrał ponad 12 minut w meczu, jednak w tym czasie nie oddał ani jednego rzutu i zakończył spotkanie z zerowym dorobkiem punktowym. Miał zbiórkę, asystę i stratę.

Również niewysokie zwycięstwo odniósł Benetton Treviso, zespół Jakuba Wojciechowskiego. Włosi grali z niepokonaną do tej pory w EuroPucharze Albą i gdyby nie fatalna ostatnia kwarta odnieśliby pewne i przekonujące zwycięstwo nad zwycięzcą grupy H pierwszej fazy rozgrywek. Ostatnie 10 minut Benetton zaczynał prowadząc 66:53, a w 35. minucie gry wygrywał jeszcze 70:57. Bezpieczna zaliczka najwyraźniej rozluźniła ekipę trenera Jasmina Repesy, która co prawda niezagrożenie, ale straciła większość swojej przewagi i zwyciężyła tylko 75:71. Tylko 55 sekund spędził na parkiecie Wojciechowski. Polski zawodnik do meczowego protokołu zapisał się tylko jednym faulem.

W całej kolejce zwyciężali niemal wyłącznie gospodarze. Jedynym wyjątkiem była drużyna Cajasol Sewilla, która zwyciężyła w Atenach Panellinios. Pewną wygraną zanotował inny grecki zespół - Aris, który bez problemu pokonał ukraiński Budiwielnik 85:69. Pięć meczów tej kolejki kończyło się zwycięstwami nie większymi niż pięciopunktowymi, a spotkanie Hemofarmu Vrsac z Cedevitą Zagrzeb zostanie rozegrane w środę.

Komplet wyników 1. kolejki Last 16:

Grupa I: Uniks Kazań - Gran Canaria 67:64, Hemofarm Vrsac - Cedevita Zagrzeb (w środę).

Tabela: Uniks 1-0, Gran Canaria 0-1, Hemofarm 0-0, Cedevita 0-0

Grupa J: Aris Saloniki - Budiwielnik Kijów 85:69, BC Goettingen - Le Mans 75:71.

Tabela: BC Goettingen 1-0, Aris 1-0, Le Mans 0-1, Budiwielnik 0-1

Grupa K: Pepsi Caserta - Galatasaray Stambuł 81:76, Asefa Estudiantes Madryt - CEZ Nymburk 87:80.

Tabela: Asefa Estudiantes 1-0, Pepsi 1-0, CEZ Nymburk 0-1, Galatasaray 0-1

Grupa L: Panellinios Ateny - Cajasol Sewilla 82:87, Benetton Treviso - Alba Berlin 75:71.

Tabela: Cajasol 1-0, Benetton 1-0, Panellinios 0-1, Alba 0-1