Z 0-2 na 3-2! Anwil w finale!

,

Anwil zagra z Polskim Cukrem w wielkim finale Energa Basket Ligi! Włocławianie w decydującym meczu półfinałowym pokonali na wyjeździe Arkę Gdynia 109:97. Pierwszy mecz o złoto w czwartek 30 maja o 17:30 w Toruniu. Transmisja w Polsacie Sport Extra.

,

Josh Bostic rozpoczął to spotkanie od dwóch trójek, a po kolejnych trafieniach Dariusza Wyki było już 11:0! Anwil starał się odpowiadać rzutami Walerija Lichodieja, ale w tym momencie niewiele to zmieniało. Włocławianie nawiązali jednak walkę i krok po kroku zbliżali się, a Arka straciła skuteczność. Po rzutach wolnych Jarosława Zyskowskiego goście przegrywali tylko punktem. W samej końcówce pierwszej kwarty dzięki kontrze Chase’a Simona był remis - po 26. Zaraz na początku drugiej części spotkania ten sam zawodnik wyprowadził ekipę trenera Igora Milicicia na prowadzenie. Simon dawał swojemu zespołowi później nawet sześć punktów przewagi. Gdynianie nie chcieli pozwolić na więcej, ciągle byli w grze, ale nie mogli już doprowadzić chociażby do wyrównania. Akcja 2+1 Aarona Broussarda ustawiła wynik spotkania po pierwszej połowie na 55:48 dla mistrzów Polski.

Trzecią kwartę zespół trenera Przemysława Frasunkiewicza ponownie rozpoczął od mocnego uderzenia, ale nie był w stanie odrobić wszystkich strat. Anwil szybko opanował sytuację, a po trójce Kamila Łączyńskiego miał już 10 punktów przewagi. Gospodarze odpowiedzieli na to serią 12:0 (!), a świetne akcje kończyli Krzysztof Szubarga i Josh Bostic. Włocławianie wrócili jednak do szybszej gry i głównie dzięki Kamilowi Łączyńskiemu znowu byli lepsi. Trafienie Ivana Almeidy ustawiło wynik po 30 minutach na 78:71 dla zespołu z Włocławka. Kabowerdeńczyk w pewnym momencie czwartej kwarty przejął ten mecz! Dzięki jego siedmiu punktom z rzędu Anwil prowadził aż piętnastoma! Gdynianie cały czas walczyli i zmniejszali jeszcze straty - nawet do dziewięciu punktów po trójce Josha Bostica. Mistrzowie kontrolowali jednak sytuację, wygrali 109:97 i ponownie zagrają w finale Energa Basket Ligi.

Najlepszym strzelcem gości był Chase Simon z 33 punktami. W ekipie gospodarzy wyróżniał się Josh Bostic, który zdobył 37 punktów.