BBC: Zdecydowane zwycięstwo Polaków

,

Reprezentacja Polski wygrała z Belgią 72:52 w drugim dniu Bydgoszcz Basket Cup. Najlepszym zawodnikiem naszej kadry był Damian Kulig z 16 punktami. W niedzielę o godz. 18.00 ostatni sparing Polaków przed EuroBasketem z Libanem. Transmisja w Polsacie Sport News.

,

STATYSTYKI | GALERIA

W pierwszych minutach spotkania Biało-Czerwoni mieli problemy z zatrzymaniem Matta Lojeskiego. To głównie dzięki jego siedmiu punktom Belgowie prowadzili 9:6. Od tego momentu nasza kadra zanotowała jednak serię siedmiu punktów bez odpowiedzi i po trójce Karola Gruszeckiego było już 13:9. W tym fragmencie świetnie do lepiej ustawionych kolegów podawał Marcin Gortat. Dzięki późniejszemu trafieniu Aarona Cela Reprezentacja Polski wygrywała 21:13.

Zagranie 2+1 Przemysława Karnowskiego dało zespołowi trenera Mike’a Taylora dziesięciopunktowe prowadzenie. Nasza kadra ciągle mocno pracowała w obronie, a to dawało zamierzone efekty. Bardzo aktywny był Aleksander Czyż. Jego rzuty wolne dały Polakom przewagę 34:22. To była także dobra pierwsza połowa w wykonaniu Damiana Kuliga, który zanotował do tej pory 10 punktów. Po 20 minutach Biało-Czerwoni wygrywali z dużą pewnością siebie - 39:28.

Na początku trzeciej kwarty Polacy nadal byli skoncentrowani i po akcjach Adama Waczyńskiego oraz Damiana Kuliga prowadzili już 51:32. W zespole belgijskim dobrze spisywali się Matt Lojeski oraz Maxime De Zeeuw, ale pozostali zawodnicy nie pomagali im na tyle, aby odrabiać straty do naszej kadry. Ekipa trenera Taylora pokazywała efektowną koszykówkę, a kibice nie mogli narzekać na brak ciekawych akcji. Wynik przed ostatnią częścią meczu to 59:38.

Czwarta kwarta niewiele zmieniła w obrazie tego spotkania. Biało-Czerwoni kontrolowali sytuację na boisku i nie pozwalali rywalom na serię punktową, która mogłaby wprowadzić nerwy w końcówce. Ostatecznie Reprezentacja Polski wygrała to spotkanie aż 72:52.

Polska - Belgia 72:52 (21:13, 18:15, 20:10, 13:14)

Polska: Kulig 16, Waczyński 14, Gortat 8, Gruszecki 8, Ponitka 8, Czyż 6, Cel 5, Karnowski 4, Koszarek 2, Slaughter 1, Zamojski 0, Skibniewski 0

Belgia: Lojeski 11, Gillet 10, Mwema 8, De Zeeuw 7, Van Rossom 6, Hervelle 4, Tabu 3, Bosco 2, Tumba 1, Serron 0, Mukubu 0, Salumu 0

Po meczu powiedzieli:

Eddy Casteels: W defensywie byliśmy dzisiaj całkiem solidni. Nie trafialiśmy rzutów, mieliśmy otwarte pozycje, ale nie udawało się. Szczególnie słabo to wyglądało w rzutach z dystansu.

Mike Taylor: Jestem zadowolony z naszej gry. Graliśmy bardzo zespołowo. Dobrze zareagowaliśmy po naszym wczorajszym występie. Wysyłamy wiadomość, że możemy grać dobrze w ataku i obronie przeciwko silnym rywalom. Dziękuję też kibicom w Bydgoszczy, bo świetnie dzisiaj nas wspierali.

Damian Kulig: Po wczorajszym słabszym meczu potrafiliśmy zagrać dobrze w ataku i obronie. Każdy dodał cegiełkę do zwycięstwa. Mamy jednak nadzieję, że nasze morale i umiejętności będą najlepsze podczas meczów na mistrzostwach. Wyniki teraz nie są ważne, najważniejsze, żebyśmy dobrze prezentowali się 5 września w pierwszym meczu EuroBasketu.