28. kolejka według Romańskiego

O gdyńskiej awangardzie, greckim wzmocnieniu AZS, wzlocie "Sokoła" i gorzkich porażkach Cukru w podsumowaniu rozgrywanej w środę 28. kolejki Tauron Basket Ligi pisze Adam Romański, komentator Polsatu Sport. Już w weekend przedostania, 29. kolejka rywalizacji koszykarzy w rundzie zasadniczej. Play-off rozpoczyna się już za 13 dni, a nadal niewiele o nim wiadomo!

NAJWAŻNIEJSZA INFORMACJA KOLEJKI: Równo w czołówce

Ta informacja nie dotyczy Stelmetu Zielona Góra. Lider przegrał z Rosą w Radomiu, o czym więcej niżej. Co jednak najważniejsze wszystkie zespoły idące ławą na miejscach 2-6 (PGE Turów Zgorzelec, Energa Czarni Słupsk, AZS Koszalin, Śląsk Wrocław i Rosa właśnie) wygrały swoje mecze, wszystkie po walce. Wygląda na to, że układanka miejsc przed play-off i par ćwierćfinałowych będzie trwała do ostatniej minuty rundy zasadniczej, czyli rozstrzygnie się gdzieś przed godziną 22.00 w niedzielny wieczór 26 kwietnia, kiedy równolegle kończyć się będą mecze 30. kolejki.

Rywalizacja o miejsca w rozstawieniu przed play-off nie dotyczy już Asseco Gdynia, które po porażce w Lublinie z Wikaną Startem ma pewne siódme miejsce. Można by pomyśleć, że zespół trenera Davida Dedka postara się znów - jak rok temu - zaskoczyć mocniejszego rywala w play-off. Jednak skoro w sukcesy w play-off powątpiewa nawet dysponujący rozwichrzonym piórem autor relacji z meczu na oficjalnej stronie klubu, można zwątpić w to, że Ovidijus Galdikas, A.J. Walton, Piotr Szczotka i koledzy coś jeszcze zdziałają. Awangardowe dziełko - choć poprawione już nieco w stosunku do pierwszej, ostrzejszej wersji - warto przeczytać tutaj, nie tylko dla nieodgadnionego tytułu "Co ja powiem dzieciom?".

NAJBARDZIEJ ZNACZĄCY MOMENT KOLEJKI: Zablokowany Ken Brown

To była ostatnia akcja czwartej kwarty meczu MKS Dąbrowa Górnicza - AZS Koszalin. Po przerwie na żądanie trenera MKS Wojciecha Wieczorka akcję rozgrywał Ken Brown, który nie pozbył się piłki, wszedł pod kosz, rzucił z dwutaktu i został pokazowo zablokowany przez rozgrywającego AZS Dantego Swansona. A minutę wcześniej podobna akcja się Brownowi udała…

Któryż to już raz w tym sezonie Swanson ratuje AZS? Tym razem jego zagranie spowodowało, że drugi raz w ciągu czterech dni MKS grał dogrywkę z zespołem z czołówki (wcześniej ze Śląskiem we Wrocławiu) - i drugi raz ją przegrał. Dąbrowianie mogli więc znacznie nabroić w czołówce, ale nie udało im się. Pozostaną drużyną ofensywną, grającą zespołowo, która jednak przegrała sześć meczów różnicą sześciu lub mniej punktów, co zabrało jej szansę może nawet na nieoczekiwany play-off.

AZS Koszalin miał w Dąbrowie znów skutecznego Qyntela Woodsa (27 punktów, 11 zbiórek, 3 asysty) i wygrał drugi mecz z zastępczym, ale niepokonanym, trenerem Wojciechem Zeidlerem w roli głównej. W niedzielę w meczu ze Śląskiem koszaliński klub poprowadzi już jednak wyszukiwany i wyczekiwany nowy trener. Będzie to Grek Kostas Flevarakis (46 lat), kiedyś prowadzący Polpak Świecie (szóste miejsce w ekstraklasie w 2007 roku) i reprezentację Szwecji, mający za sobą pracę w Eurolidze, ostatnio prowadzący średniaków w Grecji i szukający szansy na nowy przełom w karierze. Drużyna Aries Trikalla, zajmująca 11. miejsce w lidze greckiej, pozwoliła odejść Flevarakisowi na cztery kolejki przed końcem sezonu, nazywając to w oficjalnym tekście "gestem szacunku wobec propozycji z czołowego polskiego klubu". Ładnie. Oni wiedzą, co należy powiedzieć greckim dzieciom.