Anwil - Stelmet Enea (5): Drużyna z Włocławka w finale!

Decydujący mecz półfinału play-off dla Anwilu! Włocławianie pokonali Stelmet Eneę 85:83, wygrali serię 3-2 i zagrają w wielkim finale Energa Basket Ligi. Początek rywalizacji z BM Slam Stalą już w czwartek 24 maja.

Stan rywalizacji: 3-2 dla Anwilu

Najważniejsze wydarzenia: Pierwsze akcje należały do gości i Borisa Savovicia - to właśnie dzięki niemu było 8:3. Anwil grał nerwowo i podejmował złe decyzje w ataku - dlatego po trójce Jamesa Florence’a to zielonogórzanie mieli aż 11 punktów przewagi. Po 10 minutach Stelmet Enea wygrywał 25:14, a świetnie prezentował się ciągle duet Koszarek-Savović. W drugiej kwarcie sytuację starał się poprawiać Jarosław Zyskowski, ale to nie wystarczało. Rywale w pewnym momencie prowadzili nawet 15 punktami. Zespół trenera Igora Milicicia nie zamierzał się poddawać i po zagraniu Josipa Sobina zbliżył się nawet do stanu 33:39. Dzięki Koszarkowi jednak to rywale wygrywali po pierwszej połowie 45:35. W trzeciej kwarcie mistrzowie cały czas kontrolowali sytuację na parkiecie. Bardzo ważne trójki trafiał Przemysław Zamojski i powiększał przewagę swojego zespołu. Po 30 minutach było już 65:47. Czwarta część meczu już niczego nie zmieniła - włocławianie ciągle mieli problemy z trafianiem z dystansu, a to utrudniało odrabianie strat. Gospodarze co prawda zanotowali kilka przechwytów, ale na początku dawało to małe rezultaty. Później trójki zaczął rzucać Almeida, a po trafieniu Łączyńskiego… to Anwil był na prowadzeniu! Końcówka była niesamowicie zacięta, a w decydującej akcji rzutu nie trafił Savović. To oznaczało zwycięstwo włocławian i awans do wielkiego finału Energa Basket Ligi.

Najlepsi strzelcy: Quinton Hosley zdobył w tym meczu 22 punkty, 4 zbiórki i 5 asyst dla gospodarzy. Boris Savović zanotował 19 punktów i 8 zbiórek dla gości.

Ciekawostka: Anwil po raz ostatni w finale grał w 2010 roku. Wtedy musiał uznać wyższość Asseco Prokomu Gdynia.

Statystyka: W końcówce kluczowe były przechwyty Anwilu. Włocławianie zdobyli 21 punktów ze strat - rywale tylko 12.

Terminarz finału Energa Basket Ligi (podane godziny to początek transmisji)

Anwil Włocławek - BM Slam Stal Ostrów Wlkp., mecz 1 - czwartek, 24 maja, godz. 20.00 - transmisja w Polsacie Sport

Anwil Włocławek - BM Slam Stal Ostrów Wlkp., mecz 2 - sobota, 26 maja, godz. 17.30 - transmisja w Polsacie Sport Extra

BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - Anwil Włocławek, mecz 3 - poniedziałek, 28 maja, godz. 17.30 - transmisja w Polsacie Sport

BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - Anwil Włocławek, mecz 4 - środa, 30 maja, godz. 20.00 - transmisja w Polsacie Sport Extra

Anwil Włocławek - BM Slam Stal Ostrów Wlkp., ew. mecz 5 - sobota, 2 czerwca, godz. 12.30 - transmisja w Polsacie Sport

BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - Anwil Włocławek, ew. mecz 6 - poniedziałek, 4 czerwca, godz. 17.30 - transmisja w Polsacie Sport

Anwil Włocławek - BM Slam Stal Ostrów Wlkp., ew. mecz 7 - piątek, 8 czerwca, godz. 18.30 - transmisja w Polsacie Sport

Terminarz meczów o trzecie miejsce EBL (podane godziny to początek transmisji)

Stelmet Enea BC Zielona Góra - Polski Cukier Toruń, mecz 1 - niedziela, 27 maja, godz. 16.45 - transmisja w Polsacie Sport Extra

Polski Cukier Toruń - Stelmet Enea BC Zielona Góra, mecz 2 - wtorek, 29 maja, godz. 20.00 - transmisja w Polsacie Sport Extra