Polski Cukier Toruń zdobywa Puchar Polski!

Polski Cukier rozegrał niesamowity turniej w Arenie Ursynów w Warszawie! W wielkim finale torunianie pokonali Stelmet Eneę BC Zielona Góra 88:80 i tym samym sięgnęli po Puchar Polski!

Polski Cukier Toruń - zwycięzca Pucharu Polski - otrzymał 50 tysięcy złotych. Dodatkowo, zawodnicy i trenerzy otrzymali telewizory marki Krüger&Matz.

Najważniejsze wydarzenia: Początek spotkania należał do torunian, którzy po trafieniu Bartosza Diduszki prowadzili 6:2. Mistrzowie popełniali błędy, a po kontrze wykończonej przez Łukasza Wiśniewskiego było już 18:9. Po 10 minutach Polski Cukier miał 12 punktów przewagi. W drugiej kwarcie niewiele się zmieniało - zespół trenera Dejana Mihevca kontrolował sytuację na parkiecie, a nawet powiększał swoje prowadzenie. Nie do zatrzymania był Glenn Cosey, a po akcji Karola Gruszeckiego wicemistrzowie Polski wygrywali 51:31. W trzeciej kwarcie Stelmet Enea zaczął gonić wynik, chociaż nie było to proste zadanie. Po trójce w kontrze Martynasa Geceviciusa nadal przegrywali 15 punktami. Później znowu rewelacyjny był Cosey - dzięki jego trójce w ostatniej sekundzie kwarty srebrni medaliści poprzednich rozgrywek prowadzili 72:51. To oczywiście nie zatrzymywało zielonogórzan, którzy po kolejnym trafieniu z dystansu Jarosława Mokrosa zbliżyli się nawet na 7 punktów! Torunianie opanowali jednak sytuację, chociaż ekipa trenera Urlepa była niezwykle blisko. Ostatecznie Polski Cukier zwyciężył 88:80 i cieszył się z wielkiego sukcesu!

Statystyka I: 36 punktów - tyle rzucił w tym meczu Glenn Cosey. To jego najlepszy mecz w tym sezonie. I to w takim momencie!

Ciekawostka I: Przez cały turniej Polski Cukier musiał radzić sobie bez dwóch zawodników na pozycji silnego skrzydłowego - Aleksander Perka i Aaron Cel są kontuzjowani. Ten drugi został nawet wpisany do protokołu meczowego na finał, ale ostatecznie nie zagrał.

Cytat I: - Rywale zasłużenie wygrali, bo wyszli z dużą większą energią. To co graliśmy w obronie to tragedia, nie można tego inaczej nazwać - mówił po spotkaniu trener Stelmetu Enei Andrej Urlep.

Statystyka II: Stelmet Enea BC zanotował w tym spotkaniu 20 asyst, natomiast Polski Cukier zaledwie 6. Nie przeszkodziło to torunianom w zwycięstwie nad mistrzami kraju i rewanżu za ostatnie finały Energa Basket Ligi.

Ciekawostka II: Karol Gruszecki wygrał Puchar Polski drugi raz z rzędu - w 2017 roku jako zawodnik drużyny z Zielonej Góry, a teraz jako jeden z liderów Polskiego Cukru.

Cytat II: - Parkiet pokazał wszystko. Moi zawodnicy grali maksimum przez trzy dni. Każdy mecz był inny, pokazaliśmy coś innego. Moi chłopcy ciężko pracują, a to jest dla nich wielka nagroda - podkreślał trener Dejan Mihevc.

Puchary, medale i nagrody wręczali Maria Koc, Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Renata Kaznowska, Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Grzegorz Woźniak, Poseł na sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Radosław Piesiewicz, Prezes Polskiej Ligi Koszykówki, Grzegorz Bachański, Prezes Polskiego Związku Koszykówki oraz Michał Lesiński, Prezes Warszawskiego Okręgowego Związku Koszykówki województwa Mazowieckiego.