29. kolejka: Ważny mecz w Dąbrowie Górniczej, hit w Ostrowie

|

29. kolejka: Ważny mecz w Dąbrowie Górniczej, hit w Ostrowie
fot. Radosław Lacelt/Stelmet

Faza play-off coraz bliżej! Teraz każde zwycięstwo jest na wagę złota. Niezwykle ważne powinny być spotkania MKS z Energą Czarnymi, Rosy z PGE Turowem oraz BM Slam Stali ze Stelmetem. Mecz Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek pokaże w niedzielę Polsat Sport.

King Szczecin - Polfarmex Kutno, sobota, godz. 15.00

Transmisja: Emocje.TV

Pierwszy mecz: 69:63 dla Kinga

Najważniejsze pojedynki: Russell Robinson kontra Grzegorz Grochowski; Zach Robbins kontra Michael Fraser

Zapowiedź: King może jeszcze poprawić swoją pozycję w tabeli, ma również matematyczne szanse na awans do fazy play-off. Polfarmex z kolei nie jest w stanie zająć wyższego miejsca niż 16. Na pewno warto będzie przyjrzeć się rywalizacji na pozycji rozgrywającego, gdzie zmierzą się m.in. Russell Robinson i Grzegorz Grochowski. Ważne będą także starcia pod koszami. Większe pole manewru ma trener Marek Łukomski, ale pojedynek Zacha Robbinsa i Michaela Frasera może być najciekawszy.

Ciekawostki: Russell Robinson (King) to najlepszy przechwytujący PLK ze średnią 2,3 przechwytu na mecz; Zane Knowles (King) i Michael Fraser (Polfarmex) są odpowiednio na drugim i trzecim miejscu w kategorii zbierających - po 8,8 zbiórki na mecz

 

 

MKS Dąbrowa Górnicza - Energa Czarni Słupsk, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Pierwszy mecz: 82:68 dla MKS

Najważniejsze pojedynki: Piotr Pamuła kontra Chavaughn Lewis; Jakub Parzeński kontra David Kravish

Zapowiedź: To spotkanie może mieć ogromny wpływ na sytuację w tabelę i w fazie play-off! MKS ma jedno zwycięstwo więcej na koncie, a kolejna wygrana może ich przybliżyć do gwarancji dalszej gry. Na tym samym zależy ekipie Energi Czarnych. Szczególnie ciekawie zapowiada się starcie wybitnego strzelca - Piotra Pamuły - z niezwykle wszechstronnym Chavaughnem Lewisem. Na pewno nie można przejść obojętnie obok starcia pod koszami pomiędzy Jakubem Parzeńskim a Davidem Kravishem.

Ciekawostki: David Kravish to trzeci obecnie grający w PLK zawodnik pod względem wskaźnika eval - 17,1 na mecz; MKS to najlepiej przechwytująca drużyna ligi - średnio 8,8 przechwytu na mecz

 

Polpharma Starogard Gdański - AZS Koszalin, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Pierwszy mecz: 83:75 dla AZS

Najważniejsze pojedynki: Anthony Miles kontra Curtis Millage; Uros Mirković kontra Piotr Stelmach

Zapowiedź: AZS może jeszcze lekko poprawić swoją sytuację w tabeli, ale to Polpharma ma więcej w tym meczu do wygrania - każde kolejne zwycięstwo zbliża tę ekipę do awansu do fazy play-off. Starogardzianie mają się też za co rewanżować, ponieważ przegrali niespodziewanie wcześniejszy mecz w Koszalinie. Z pewnością najważniejsze będzie starcie Anthony’ego Milesa i Curtisa Millage’a, czyli czołowych strzelców obu ekip. Warto będzie się też przyjrzeć rywalizacji Urosa Mirkovicia z Piotrem Stelmachem.

Ciekawostki: Kevin Johnson, Marcin Nowakowski i Daniel Wall w przeszłości występowali w drużynie ze Starogardu Gdańskiego; Polpharma to najlepiej zbierająca w ataku drużyna PLK - średnio 12 zbiórek ofensywnych na mecz

 

Trefl Sopot - TBV Start Lublin, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Pierwszy mecz: 87:79 dla TBV Startu

Najważniejsze pojedynki: Anthony Ireland kontra Doug Wiggins; Filip Dylewicz kontra Stefan Balmazović

Zapowiedź: Trefl Sopot ciągle walczy o awans do fazy play-off, a do tego celu potrzebne są kolejne zwycięstwa. Lublinianie mogą się jeszcze poprawić w tabeli i na pewno będą chcieli z takiej możliwości skorzystać. Liderem sopocian jest Anthony Ireland, dlatego bardzo dużo może zależeć od defensywy w wykonaniu takich zawodników jak Doug Wiggins czy Nick Covington. Możemy także spodziewać się wielu trójek w wykonaniu silnych skrzydłowych - Filipa Dylewicza i Stefana Balmazovicia.

Ciekawostki: Anthony Ireland (Trefl) to w tej chwili drugi strzelec PLK ze średnią 17,4 punktu na mecz; Doug Wiggins (TBV Start) jest piątym rozgrywającym ligi - średnio notuje 5,2 asysty w każdym spotkaniu

 

Rosa Radom - PGE Turów Zgorzelec, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV

Pierwszy mecz: 82:69 dla PGE Turowa

Najważniejsze pojedynki: Ryan Harrow kontra Tweety Carter; Michał Sokołowski kontra Michał Michalak

Zapowiedź: Obie drużyny są blisko zapewnienia sobie awansu do fazy play-off, ale kolejne zwycięstwa mogą okazać się niezbędne do tego celu. Możemy spodziewać się więc bardzo zaciętego spotkania, w którym obie strony będą próbowały wyrwać wygraną. Efektowne może być starcie Ryana Harrowa z Tweetym Carterem. Ten pierwszy pokazał już próbkę swoich umiejętności technicznych, a fani Rosy czekają na więcej. Ciekawy powinien być też pojedynek dwóch kandydatów do reprezentacji Polski - Michała Sokołowskiego i Michała Michalaka.

Ciekawostki: Robert Witka (Rosa) ma za sobą grę w ekipie ze Zgorzelca, a Kirk Archibeque (PGE Turów) w drużynie z Radomia; PGE Turów zdobywa średnio aż 83,2 punktu na mecz - to najwięcej spośród wszystkich drużyn PLKBM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Stelmet BC Zielona Góra, sobota, godz. 18.00

Transmisja: Emocje.TV (WIĘCEJ INFORMACJI)

Pierwszy mecz: 76:65 dla Stelmetu BC

Najważniejsze pojedynki: Aaron Johnson kontra Łukasz Koszarek; Shawn King kontra Vladimir Dragicević

Zapowiedź: To z pewnością jeden z największych hitów kolejki! Jedno jest pewne - Stelmet nie zakończy sezonu niżej niż na drugiej pozycji. Ostrowianie z kolei ciągle mają spore szanse na zajęcie trzeciej pozycji. Szczególnie ciekawie zapowiada się starcie jednych z najlepszych rozgrywających PLK - Aarona Johnsona z Łukaszem Koszarkiem. Który z nich zanotuje więcej asyst? Pod koszami bardzo ważna będzie rywalizacja Shawna Kinga z Vladimirem Dragiceviciem. Czy Czarnogórzec poradzi sobie z tym rywalem?

Ciekawostki: Aaron Johnson (BM Slam Stal) notuje średnio 6,7 asysty na mecz - to najlepszy wynik w PLK, natomiast Łukasz Koszarek (Stelmet BC) jest w tej klasyfikacji czwarty (5,4); Stelmet BC jest najlepiej rzucającą z dystansu drużyną w lidze - skuteczność 38,3 proc.

 

Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek, niedziela, godz. 12.40

Transmisja: Polsat Sport HD i IPLA.tv

Więcej o tym meczu | Rozmowa z Krzysztofem SulimąSiarka Tarnobrzeg - Asseco Gdynia, poniedziałek, godz. 19.00

Pierwszy mecz: 82:78 dla Asseco

Najważniejsze pojedynki: Jan Grzeliński kontra Krzysztof Szubarga; Tomasz Wojdyła kontra Mikołaj Witliński

Zapowiedź: Asseco ma jeszcze szansę na zajęcie 13. miejsca po sezonie zasadniczym, natomiast Siarka może jeszcze tylko awansować na przedostatnią pozycję. Ten mecz będzie sprawdzianem “pokoleniowym”. Na pozycji rozgrywającego sprawdzą się Jan Grzeliński oraz Krzysztof Szubarga, a pod koszami umiejętności Tomasza Wojdyły przetestuje Mikołaj Witliński. Którzy z tych zawodników okażą się lepsi w bezpośrednich starciach?

Ciekawostki: Krzysztof Szubarga (Asseco) to najlepszy Polak pod względem wskaźnika eval w tym sezonie - średnio 17,7 na mecz; Tomasz Wojdyła (Siarka) spędził w tym sezonie najwięcej minut na parkiecie spośród wszystkich graczy PLK - łącznie blisko 1039