Anwil - Rosa (4): Radomianie zagrają o złoto!

,

Rosa po raz pierwszy w historii w wielkim finale Tauron Basket Ligi! Radomianie pokonali w czwartym meczu półfinałowym we Włocławku Anwil 75:61 i tym samym zwyciężyli w serii 3-1. O złoto zawodnicy trenera Wojciecha Kamińskiego powalczą ze Stelmetem Zielona Góra.

,

Gospodarze na początku spotkania pokazywali, że są pełni energii i nawet bez kontuzjowanego Roberta Skibniewskiego będą walczyć o zwycięstwo. W dodatku trafiali z dystansu – po trójkach Davida Jelinka, Piotra Stelmacha i Danilo Andjusicia prowadzili 9:5. Bardzo szybko straty odrabiała Rosa i już po kilku minutach, mogąc liczyć na niezawodnych w tej serii Kima Adamsa, Michała Sokołowskiego i Roberta Witkę, zdobywała przewagę. Później osiem punktów rzucił jeszcze Damian Jeszke, a radomianie wygrywali po 10 minutach 25:17. W drugiej części spotkania przewaga gości wzrosła nawet do 13 punktów po dwóch akcjach Sokołowskiego, ale Anwil się nie poddawał. Walecznością imponował Robert Tomaszek, a punkty dokładali Jelinek oraz Andjusić. Ostatecznie jednak po pierwszej połowie to ekipa trenera Wojciecha Kamińskiego prowadziła 39:31.

Przez cztery pierwsze minuty trzeciej kwarty Rosa nie potrafiła wykończyć skutecznie akcji, ale nie do końca wykorzystali to gospodarze, bo odrobili zaledwie trzy punkty. Lepsza gra Anwilu była jednak widoczna – ważne akcje kończył David Jelinek, a swoje punkty dołożył również Bartosz Diduszko. To wystarczyło, aby na koniec tej części meczu zbliżyć się do rywali na zaledwie pięć punktów. W czwartej kwarcie znowu trójki trafiał Damian Jeszke, a po kolejnym rzucie z dystansu Igora Zajcewa było już 59:45 dla radomian. Później jeszcze bardzo aktywny w ataku był Piotr Stelmach, ale to zawodnicy trenera Wojciecha Kamińskiego całkowicie kontrolowali sytuację na boisku. Ostatecznie Rosa zwyciężyła 75:61 i tym samym po raz pierwszy w historii awansowała do wielkiego finału Tauron Basket Ligi. Anwil powalczy o brązowe medale z Energą Czarnymi Słupsk.

Najlepszym strzelcem gości był Michał Sokołowski z 17 punktami i trzema asystami. 16 punktów dołożył Damian Jeszke. W ekipie gospodarzy 16 punktów rzucił David Jelinek.