Energa Czarni - Stelmet (3): Zielonogórzanie już w finale!

,

Stelmet niepokonany w fazie play-off! Zielonogórzanie wygrali z Energą Czarnymi 77:61 w trzecim kolejnym meczu serii i tym samym awansowali do wielkiego finału Tauron Basket Ligi. Tam zagrają z lepszym zespołem z pary Rosa - Anwil.

Początek spotkania należał zdecydowanie do gospodarzy, którzy mogli liczyć na Jerela Blassingame’a – m.in. dzięki jego dwóm akcjom prowadzili 7:2. Od tego momentu siedem punktów z rzędu zdobyli jednak mistrzowie Polski. Po kolejnych trafieniach Łukasza Koszarka i Dejana Borovnjaka to goście mieli już przewagę. Później po trójce Vlada Moldoveanu Stelmet wygrywał 16:11, ale ostatecznie pierwsza kwarta zakończyła się zaledwie dwupunktowym zwycięstwem ekipy trenera Saso Filipovskiego. W drugiej części meczu zielonogórzanie dość szybko odskakiwali – po rzucie z dystansu Dee Bosta było już 30:21. Energa Czarni próbowała jeszcze zmniejszać straty dzięki akcjom Amerykanów: Demonte Harpera, Folarina Campbella oraz Blassingame’a, ale po pierwszej połowie to mistrzowie ciągle byli lepsi – 40:33.

Trzecia kwarta była pod całkowitą kontrolą Stelmetu, który wiedział, że niezwykle ważna jest walka o zbiórki i dobrze radził sobie w kontratakach. Trójki Mateusza Ponitki i Karola Gruszeckiego oraz dobitka Dejana Borovnjaka oznaczały, że zielonogórzanie mieli już 21 punktów przewagi. W ekipie gospodarzy nie do końca na swoim poziomie grali wysocy: Cheikh Mbodj oraz Justin Jackson. Ostatnia część meczu była trochę bardziej wyrównana, ale to niczego już nie zmieniało, ponieważ prowadzenie gości było już zbyt wysokie. Ostatecznie drużyna broniąca tytułu mistrza Polski zwyciężyła 77:61.

Najlepszym zawodnikiem gości był Łukasz Koszarek z 14 punktami, sześcioma zbiórkami i pięcioma asystami. 13 punktów i pięć zbiórek dodał Karol Gruszecki. W ekipie gospodarzy 11 punktów rzucił Demonte Harper.

Pierwszy mecz wielkiego finału Tauron Basket Ligi już w czwartek 26 maja w Zielonej Górze.