DGBC: Energa Czarni ogrywa gospodarzy

,

Energa Czarni pokonała MKS Dąbrowa Górnicza 71:69 i dzięki temu zagra w sobotę w półfinale Pucharu Polski z Rosą Radom. Najlepszym zawodnikiem w słupskiej ekipie był Demonte Harper z 27 punktami, dziewięcioma zbiórkami i 10 asystami.

Najważniejsze wydarzenia: Pierwsza kwarta była niezwykle wyrównana i mogła przynieść kibicom obu drużyn sporo emocji. Nieźle w zespole ze Słupska radzili sobie Cheikh Mbodj i Justin Jackson, a starał się na to odpowiadać Piotr Pamuła. Po 10 minutach Energa Czarni prowadziła 14:13. Drugą kwartę słupszczanie zaczęli od serii 10:1, ale później gospodarze odrobili straty i potrafili nawet zdobyć przewagę po rzucie Drago Pasalicia. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się remisem dzięki trójce Rashauna Broadusa. Trzecia kwarta była ponownie wyrównana i nawet gdy po trójce Jarosława Mokrosa goście mieli pięć punktów przewagi, to straty odrabiał m.in. Dominik Mavra. W ostatniej części gry jeszcze jeden rzut z dystansu trafił Mokros, a po wsadzie Mbodja było nawet 68:57 dla Energi Czarnych. Końcówka spotkania były jednak bardzo emocjonująca. M.in. dzięki trójkom Pamuły i Broadusa MKS zbliżył się na dwa punkty i miał jeszcze okazję na zwycięstwo. W kluczowej akcji dąbrowianie stracili jednak piłkę i to goście cieszyli się z awansu do półfinału.

Cytat I: - Energa Czarni byli lepsi na parkiecie. Gdy dowiedzieliśmy się, że nie zagra Jerel Blassingame, to byliśmy pewni, że zmienią system gry. Nie potrafiliśmy tego zatrzymać, a świetnie zagrał Demonte Harper. Nie walczyliśmy wystarczająco mocno, aby zwyciężyć - powiedział po meczu trener Drażen Anzulović.

Statystyka I: Demonte Harperowi z Energi Czarnych Słupsk brakowało zaledwie jednej zbiórki do triple-double. Ostatecznie zanotował 27 punktów, dziewięć zbiórek i 10 asyst.

Ciekawostka I: Energa Czarni do Dąbrowy Górniczej przyjechała bez Folarina Campbella i Mantasa Cesnauskisa, a w dodatku z powodu choroby nie zagrał Jerel Blassingame. To oznaczało przede wszystkim więcej minut dla Marka Zywerta. Rolę lidera przejął Demonte Harper.

Statystyka II: Rashaun Broadus, gracz MKS, zanotował w tym spotkaniu 11 asyst. To jego najlepszy wynik odkąd gra w Tauron Basket Lidze.

Ciekawostka II: Zawodnik gospodarzy - Drago Pasalić jeszcze w poprzednich rozgrywkach reprezentował klub ze Słupska. W tym meczu nie zdołał pokonać byłych kolegów, choć zdobył 11 punktów i pięć zbiórek.

Cytat II: - W związku z kontuzjami w naszym zespole musieliśmy przygotować coś na szybko. Trzeba było się nauczyć grać z jednym obrońcą na parkiecie. Straciliśmy sporo energii, ale kilka rzeczy zrobiliśmy dobrze. Jesteśmy szczęśliwi z tego zwycięstwa, bo wiedzieliśmy, że MKS chce wygrać przed własną publicznością - mówił po spotkaniu trener Energi Czarnych Donaldas Kairys.