Wikana Start - AZS: Allen kontra Swanson

,

Zespół z Lublina w niedzielę będzie chciał zaskoczyć bardzo silną w tym sezonie drużynę z Koszalina. Czy najlepszy strzelec Tauron Basket Ligi - Bryon Allen okaże się skuteczniejszy od gwiazd AZS? Czy doświadczony Dante Swanson będzie w stanie go zatrzymać? Transmisja meczu Wikana Start Lublin - AZS Koszalin w niedzielę od godz. 19.45 w Polsacie Sport News i Polsacie Sport HD.

,

Wikana Start w ostatnim swoim meczu nie poradziła sobie na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław (75:100). Co ciekawe, trzy kwarty tego meczu były bardzo wyrównane, ale kluczowa okazała się druga część spotkania. W niej lublinianie byli zdecydowanie słabsi (6:27) i już do końca nie potrafili dogonić swoich rywali. Bryon Allen rzucił 20 punktów, a bardzo pozytywnie zaskoczył środkowy Jarosław Trojan, który do 17 punktów dołożył dziewięć zbiórek.

- Zagraliśmy, zwłaszcza w drugiej kwarcie, słabo w obronie. Robiliśmy dużo błędów, nie graliśmy tego, co sobie założyliśmy. Potem próbowaliśmy się bić, ale różnica z drugiej kwarty ustawiła cały mecz - mówił po meczu Paweł Turkiewicz, trener Wikany Startu Lublin.

Koszalinianie w minionej kolejce rywalizowali przed własną publicznością z mistrzami Polski PGE Turowem. Od początku meczu zgorzelczanie narzucili swój styl gry i właściwie kontrolowali spotkanie. W końcówce AZS odrobił część strat, ale mimo to przegrał 78:89. Po 15 punktów dla zespołu trenera Igora Milicicia rzucili Qyntel Woods oraz Szymon Szewczyk.

- Zaczęliśmy zbyt wolno. Jednym z naszych założeń było zatrzymanie ich kontrataków - wiedzieliśmy, że zdobywają tak sporo punktów. W pierwszej połowie nie wykonaliśmy tego jednak dobrze. Może gdybyśmy zaczęli cały mecz tak, jak to zrobiliśmy w drugiej połowie, to mielibyśmy większą szansę na zwycięstwo - powiedział Dante Swanson z AZS Koszalin.

Bryon Allen to zawodnik, na którego warto zwrócić uwagę w tym meczu. Absolwent uczelni George Mason rozgrywa dopiero swój pierwszy sezon w Europie. Na razie, pod względem indywidualnych osiągnięć, jest on dla niego wyśmienity. Allen ze średnią 22 punktów na mecz jest obecnie najlepszym strzelcem Tauron Basket Ligi. Ciekawostką jest fakt, że trzykrotnie w tym sezonie spędził na parkiecie całego 40 minut. W takim przypadku zdobywał przynajmniej 30 punktów w meczu (najwięcej - 32 przeciwko MKS Dąbrowa Górnicza).

Jego głównym przeciwnikiem będzie Dante Swanson. 33-letni rozgrywający powrócił do Koszalina po czterech latach przerwy i udowadnia, że nadal potrafi grać świetnie w koszykówkę. Obecnie jest najlepszym podającym w Tauron Basket Lidze ze średnią 6,5 asysty na mecz. Na początku sezonu wspierał go Łukasz Pacocha, ale teraz, po wyleczeniu kontuzji, można spodziewać się, że większą rolę otrzyma Krzysztof Szubarga.

W Wikanie Starcie ważnym zawodnikiem podkoszowym jest Robert Lewandowski. Środkowy nie będzie miał jednak łatwego zadania, ponieważ jego rywalami będą Szymon Szewczyk i Garrick Sherman. Ciekawe także, czy inni Amerykanie w zespole z Lublina - Vance Cooksey i Derek Billing będą w stanie rywalizować z takimi zawodnikami jak Qyntel Woods i Goran Vrbanc.

Początek spotkania Wikana Start Lublin – AZS Koszalin w niedzielę o godz. 20.00. Transmisja w Polsacie Sport News i Polsacie Sport HD od godz. 19.45.